Parafia św. Ojca Pio w Ostródzie

Grupy

Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza to grupa chłopców od klasy 2. szkoły podstawowej wzwyż. Najczęściej określa się ich jako ministrantów (młodsi chłopcy) lub lektorów (starsi chłopcy, którzy czytają Pismo Święte podczas Mszy).

W naszej parafii ministranci posługują przede wszystkim podczas Mszy świętej pomagając księżom przy wypełnianiu posług liturgicznych (m.in. przygotowują ołtarz, czytają Pismo Święte). Ponadto pomagają przy różnych nabożeństwach okresowych oraz w trakcie odwiedzin duszpasterskich zwanych kolędą. Służba liturgiczna w naszej parafii oprócz ministrantów i lektorów ma także dwóch ceremoniarzy, czyli najstarszych spośród ministrantów, którzy po diecezjalnym kursie na ceremoniarza mogą przygotowywać większe celebracje liturgiczne (np. Msze św. pod przewodnictwem biskupa, Triduum Paschalne lub inne); nasi ceremoniarze to Mateusz Jaworski i Damian Knaf. Cała nasza grupa stanowi około 15. osób.

Spotkania formacyjne (tzw. zbiórki) ministrantów w naszej parafii odbywają się w trakcie roku szkolnego raz w tygodniu,  w sobotę o godz. 10.00.

Ponadto wspólnota ministrancka na wiele sposobów spędza razem czas wolny, m.in. wyjeżdżaliśmy na spływy kajakowe park linowy, paintball czy narty na pobliskich stokach.

Opiekunem ministrantów, lektorów i ceremoniarzy jest ks. Wikariusz.


Dziecięca schola "Aniołki"

Schola dziecięca powstała w 2002 roku i od początku swojej działalności, w trakcie roku szkolnego ubogaca śpiewem Msze święte z udziałem dzieci o godz. 12.30. Do scholi mogą należeć zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Obecnie liczy ona nieco ponad 20. dzieci.

Co tydzień, w sobotę, członkowie scholi mają próby w naszej parafialnej kaplicy.

Poza oprawą muzyczną Mszy z udziałem dzieci, członkowe scholi biorą aktywny udział w corocznych warsztatach i koncertach ewangelizacyjnych "By świat usłyszał..." oraz przeglądzie utworów religijnych "Cecyliada".

Dzieci, wraz z rodzicami, wyjeżdżają także na doroczne integracje w różnych parafiach naszej Archidiecezji, gdzie oprócz koncertu mają wiele wspólnych zabaw i ognisko. Co roku organizowany jest także koncert kolęd i pastorałek, podczas którego wszyscy parafianie mają możliwość podziwiania umiejętności członków scholi.

Scholę, poprzez swoją grę na organach, wspiera obecnie p. Paulina Orzechowska, zaś stałym opiekunem scholi jest p. Alicja Jaczun.


Grupa Modlitwy Ojca Pio

Grupy Modlitwy Ojca Pio to istotna część trójelementrnego "Dzieła Ojca Pio" do którego należą także Dom Ulgi w Cierpieniu w San Giovanni Rotondo oraz czasopismo La Casa Sollievo della Sofferenza. Zostały one założone we Włoszech w 1947 roku i ciągle rozwijają się w różnych częściach świata.

Grupy Modlitwy kierują się Statutem i Regulaminem zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską. W Polsce jest ich blisko 400 (z czego ponad 150 jest zarejestrowanych w Centrum Grup w San Giovanni Rotondo).

Grupa przy naszej parafii jest jedną z dwóch zarejestrowanych grup, które znajdują się na terenie naszej Archidiecezji. Członkowie spotykają się kilka razy w miesiącu (średnio raz w tygodniu) na wspólnej modlitwie: raz jest to Msza Święta, innym razem Adoracja Najświętszego Sakramentu lub też Konferencja Ascetyczna. Ponadto 23. dnia każdego miesiąca nasza grupa animuje wieczorne Msze święte w intencjah ludzi żyjących, gdzie wraz ze wszystkimi parafianami i przybyłymi gośćmi modlimy się za osoby potrzebujące naszego duchowego wsparcia.

Grupa Modlitwy przy naszej parafii obrała sobie ponadto za szczególnego patrona św. Jana Pawła II, którego łączyła szczególna duchowa więź ze św. Ojcem Pio.

Nasza wspólnota liczy nieco ponad 20 osób (stan na czerwiec 2017 r.). Animatorem Grupy przy naszej parafii jest p. Ewa Skraba, zaś duchowym asystentem jest ks. Wikariusz.


Żywy Różaniec

Żywy Różaniec to międzynarodowy ruch religijny założony w XIX w. przez Pauline-Marie Jaricot. Ma charakter modlitewny, a jego głównym celem jest wspomaganie misji.

Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji Różańca przez Jana Pawła II – 20 osób (ciągle jednak istnieją grupy modlące po 15 osób - według tradycyjnego układu różańca).

W naszej parafii istnieje 7 róż różańcowych (stan na czerwiec 2017 r.):

  • Róża nr 1 - zelatorka: p. Regina Puchalska
  • Róża nr 2 - zelatorka: p. Zofia Kowalczuk
  • Róża nr 3 - zelatorka: p. Janina Rochmińska
  • Róża nr 4 - zelatorka: p. Barbara Markowska
  • Róża nr 5 - zelatorka: p. Elżbieta Paczkowska 
  • Róża nr 6 - zelatorka: p. Jadwiga Czerniak
  • Róża nr 7 - zelatorka: p. Renata Pietrowicz

Opiekę duszpasterską nad Żywym Różańcem sprawuje ks. Proboszcz.

Najnowsze zdjęcia

20180923 180302 20180923 180426 20180923 180441 20180923 181648 20180923 185651 20180923 185718 20180923 185731 received 318463332296155 20180202 110145

Aktualności